Trzy lata temu próbowaliśmy uruchomić serię artykułów przybliżających sylwetki zespołów, które odcisnęły piętno na scenie muzycznej tego miasta, a potem,  z różnych powodów, zakończyły działalność. Okazało się to zajęciem o wiele trudniejszym i pracochłonnym niż przypuszczaliśmy i, choć nadal wierzymy, że do tego wrócimy (czy są na sali piśmienni ochotnicy?), ukazał się tylko tekst opisujący losy zespołu NervyPytaliśmy was wówczas o kim warto napisać, która kapela była w Krakowie na tyle ważna, że warto ja opisać po latach. Jedną z najczęściej pojawiających się nazw było ID. I co? I mamy 2017 rok, a ID wraca!

To dość niespodziewana informacja, zwłaszcza, że zespół wraca zarówno koncertowo, jak i wydawniczo. Zalążki Idu sięgają początków lat 80., kiedy to grupa przyjaciół zafascynowana amerykańskim hardcorem spotykała się w piwnicy, w szczytnym celu słuchania interesującej ich muzyki i wspólnego grania. W latach świetności zagrali wiele koncertów w kraju i za granicą, między innymi na festiwalu Poza kontrolą (Waszawa), dwukrotnie w Jarocinie, w trasie po Belgii i Francji no i na własnym podwórku… Po ostatnim koncercie w roku 98, zespół zawiesił działalność. Oficjalnie Id wydał dwie kasety – Drzewa umierają stojąc i Twoja twarz. „Po 28 latach od wydania pierwszego materiału ukazała się winylowa płyta z numerami z Drzew… Sesja zamieszczona na płycie zrealizowana została w 1988 roku w studio „Nowinki”. Ten całkiem dobrze , jak na tamte czasy i warunki, brzmiący materiał zawiera 11 utworów, w tym cover amerykańskiego Adrenalin O.D. oraz cztery utwory z tekstami autorstwa Petara z Ustawy O Młodzieży, z czasu kiedy współtworzył on Id w pierwszej połowie lat 80. Bez tej reedycji historia polskiego Hardcore Punk nie byłaby kompletna. Przypomnienie tego jednego z prekursorskich zespołów hardcore czy hc/punk w Polsce jest absolutnie konieczne! Do płyty dołączony booklet ze współczesnym wywiadem z zespołem oraz materiałami archiwalnymi.” – tak pisze o tym albumie wydawca.
Dodatkowo, będziemy mieli już wkrótce okazje posłuchać jak brzmią te numery na żywo. ID będzie bowiem towarzyszył zespołom Bunkier, TV Smith i U.K. Subs podczas koncertu w klubie Kwadrat, w najbliższą niedzielę.