W 1979 roku zespół Buggles zaśpiewał Video killed the radio star. Cóż, nie jest tajemnicą, że wracamy do kultowych tradycji jaskiniowców i na powrót obrazki stają się podstawą komunikacji, spychając tym samym pozostałe sztuki do roli drugoplanowej. Teledyski stają się koniecznością i, wraz z towarzyszącymi im singlami, lokomotywą współczesnych zespołów.
Bez pulsujących radośnie obrazów zespoły mogłyby równie dobrze nie istnieć. Co więc zrobić, żeby nie tylko zaistnieć, ale dodatkowo sprzedać całą twórczość zespołu na raz? Wydać DVD!
Oto i plan na sukces zespołu UDA. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie technika wykonania produkcji, która nieuchronnie zbliża się do premiery.

uda dvdHistoria DVD UD sięga 2014 roku, kiedy to zarejestrowano materiał. Wszystko miało pójść gładko. Szybko jednak okazało się, że muzycy nie są zadowoleni zarówno z wykonania, jak i z oświetlenia i wizażu. Klub, w którym rozgrywa się akcja odmówił ponownego udostępnienia sceny, a żaden inny krakowski lokal nie spełniał wymagań zespołu. Wtedy też zapadła decyzja.

UDA postanowiły stworzyć DVD w całości najnowszymi metodami animacji 3D i zachować to w tajemnicy. Byliśmy jednak czujni!

Redakcja Kundelka dotarła do informacji o tym, że materiał muzyczny został zarejestrowany w studiu, a zatrudniony przez zespół sztab animatorów i grafików dostał zadanie: odwzorować oryginalny zapis z uwzględnieniem poprawy listy ponad 234 bubli. Na tej pokaźnej liście, według naszego informatora, znalazły się takie pozycje jak “ruch Michała w 42 minucie bardziej płynny, z zatrzymaniem 3mm niżej niż oryginalnie” czy “kolor koszuli Łukasza o trzy tony chłodniejszy, a materiał bardziej odbijający światło. Dodane zostały też 23 nowe błędy techniczne, zarówno wizualne jak i muzyczne, które mają nadawać realizmu produkcji. Zostały one natomiast dokładnie wyselekcjonowane i precyzyjnie ulokowane w czasie.

“To nie była łatwa robota. Odwzorowanie Alchemii z uwzględnieniem jakości i efektów użytego sprzętu było nie lada wyzwaniem” skomentowała dla nas była pracownica firmy odpowiedzi12697445_1335203169838890_6888624533650129075_oalej za produkcję “finalny efekt w niczym nie odbiega od materiału który otrzymaliśmy od UD. Zachowaliśmy w pełni charakter oryginału. Nowa wersja naprawia rzeczywistość, choć moim skromnym zdaniem nawet wprawne oko nie dostrzeże naszej pracy, z czego jesteśmy potwornie dumni.”

Całe DVD od podstaw zostało więc wykonane ponownie przy pomocy najnowszych technik komputerowych bez udziału muzyków czy kamer. Przedstawiciel grupy pracującej przy klipie przyznaje, że pomysł szybko stał się sensacją w branży i ich terminarz zajęty jest już do 2023 roku. “To idealne rozwiązanie dla zespołów alternatywnych. Mogą wybrać dowolną salę, dowolną frekwencję, zaprojektować reakcje, a to wszystko bez użerania się z organizacją. Jesteśmy w stanie stworzyć nagrania, które nie odbiegają od tych amatorskich piwnicznych, a nie wymagają samego występu! Tylko w tym roku do sieci trafiło 13 nagrań live polskich zespołów wykonanych w naszym studiu na podstawie zdjęć z wydarzeń, które nawet nigdy nie były nagrywane. DVD UD jest naszym pierwszym pełnoformatowym dziełem”

To jest krakowski Kundelek – pieskie (choć zmyślone) życie krakowskich artystów.