Gitary firmy Fender są szanowane na całym świecie. Niepowtarzalne brzmienie, grywalność i design zapewniły im sukces, dzięki któremu ten producent sprzętu muzycznego stał się żywą legendą. Przez dziesięciolecia Fender dostarczał gitarzystom najlepsze, klasyczne już rozwiązania, będąc jednocześnie jednym z najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw, rozwijającym nowe idee i technologie. Każdy, bez względu na wykonywany styl muzyczny znajdzie w szerokiej i różnorodnej ofercie tego amerykańskiego producenta coś dla siebie.

Seria Modern Player

Seria dla tych, którzy pragną instrumentów o wygodzie i grywalności tradycyjnych gitar Fendera, lecz jednocześnie marzą o nowoczesnym i rzadziej spotykanym brzmieniu. Świetnymi przykładami są tutaj Stratocaster HSS i Telecaster Thinline Deluxe. Pierwszy z nich wyróżnia się dzięki bardziej współczesnej cbig_0241202500_frt_wlg_001harakterystyce dźwięku. Taki instrument świetnie nadaje się do grania hard rocka, bądź alternatywnego rocka/metalu. Układ przetworników z dwoma singlami i mocniejszym humbuckerem poszerza brzmieniowe możliwości, a tradycyjnie wykorzystywane rodzaje drewna, czyli olcha, klon i palisander, gwarantują typowo „Fenderowskie” czucie podczas dotykania gryfu. Telecaster Thinline Deluxe wyposażony jest w mahoniowy korpus z wcięciami, przy zachowaniu klonowego gryfu i podstrunnicy – typowych dla Telecasterów. Single MP-90 są inne niż w tradycyjnym Telecasterze. Mają głębsze brzmienie, dzięki czemu gitara ta doskonale nadaje się do jazzu, bluesa, rocka i alternatywnego rocka.

Seria Standard

Ta seria wyrosła bezpośrednio z tradycji Fendera, przy wykorzystaniu współczesnych technolbig_1ogii w procesie produkcji. Każdy kto pragnie uzyskać brzmienie, które zapisało się na kartach historii powinien kupić Telecastera lub Stratocastera z serii Standard. Klonowe gryfy i klonowe, bądź palisandrowe podstrunnice nie dosyć, że wspaniale się prezentują, to jeszcze gwarantuję olbrzymią wygodę w trakcie gry. Korpus z olchy to esencja wyważonego brzmienia, które wraz z zastosowanymi tutaj large_1przetwornikami pozwalając nawiązać do klasyki bluesa i rocka.

big_1 (2)big_1 (1)

Seria Blacktop

Jeśli celem jest ostre, bezkompromisowe granie, godna zauważenia jest seria Blacktop. Tradycyjna „Fenderowska” wygoda gry połączona została tutaj z brzmieniowym pazurem dwóch mocnych przetworników typu humbucker.

 

Seria Classic

Ta seria to bezpośredni powrót do lat 50., 60. i 70. Na próżno szukać tutaj nowoczesnych rozwiązań. Instrumenty te zbudowane zostały na bazie oryginalnych big_1 (4)rozwiązań – bez modyfikacji. Dzięki tym gitarom z głośnika wzmacniacza dobiegną do Twych uszu dźwięki historii – barwy sprzed lat, które były,stThumbnailPlugin są i będą nieustannie doceniane przez muzyków i słuchaczy. Oprócz Stratocasterów i Telecasterów w serii Classic dostępne są instrumenty Esquire, które wyposażone są w jeden przetwornik przy mostku. Esquire jest poprzednikiem Telecastera. Nie posiada przetwornika gryfowego, co jednak nie odbiera mu głębszego big_1 (3)brzmienia, charakterystycznego dla Telecastera w pozycji przełącznika „gryf”. Odplarge_1 (1)owiedni kondensator umożliwia gitarze Esquire osiągnięcie własnego, unikalnego tonu w tej pozycji mimo braku jednego przetwornika.

 

Seria Pawn Shop

 

Mieszanka wielu rozwiązań naraz. Tradycyjnie najczęściej dzieli się Fendera na Telecastera i Stratocastera, ale kto powiedział, że nie można mieć dwóch big_86ceb3c861ac3d7b0737b2ccde488ca3rzeczy naraz? Tym bardziej, że seria Pawn Shop to umożliwia. Gryf od Telecastera, korpus od Stratocastera, dostępny nawet z wcięciem charakterystycznym dla gitar hollow–body. Pod gryfem singiel o pięknym, bardziej tradycyjnym brzmieniu. Pod mostkiem bardziej drapieżny humbucker mostkowy, idealny dla przesteru. Jak już szaleć, to na całego.big_86ceb3c861ac3d7b0737b2ccde488ca3 (1)large_1 (2)

Seria Deluxe

Jak sama nazwa wskazuje jest to „coś ponad”. To fakt, na pierwszy rzut oka Deluxe Roadhouse Stratocaster wygląda tradycyjnie. Wyposażony jest jednak w 6-pozycyjny przełącznik rolkowy, który umożliwia korzystanie z bardzo szerokiej palety brzmiebig_014-5010-300ń. Można go w każdej chwili wyłączyć i cieszyć się z klasycznych rozwiązań Fendera. W Deluxe Lone Star Stratocaster mamy natomiast układ humbucker – singiel – singiel. Nie ogranicza nas to jednak do korzystania z singla pod mostkiem. Specjalny przełącznik rozłącza cewki humbuckera, który tym samym zamienia się w singiel. stThumbnailPlugin (1)Deluxe Nashville Telecaster od razu ukazuje swoją odmienność. Wyposażony jest we wszystko co Telecaster mieć powinien, z gratisowym środkowym singlem ze Stratocastera. Dzięki temu można uzyskać brzmienie charakterystyczne zarówno dla Tele jak i nawiązujące do Strata. Ponadto połączenie obu przetworników pozwala uzyskać zupełnie nowe i niespotykane rezultaty.

Podsumowanie

Wybór jest bardzo duży. Trzeba zadać sobie pytanie czy decydujemy się na rozwiązania bardziej tradycyjne czy nowoczesne. Na szczęście wszystkie gitary Fendera są świetne, a więc wybór pomiędzy nimi jest kwestią subiektywnych upodobań. Nie zapominajmy, że są jeszcze instrumenty pochodzące z głównej fabryki Fendera w Kalifornii, a więc „made in USA”. O nich przeczytacie w drugiej części tego zestawienia.

Tekst ukazał się na blogu Składu Muzycznego. Zapraszamy. I na bloga i do składu:)