Pod koniec września 2014 roku na fejsbuku Zbuka (fejZbuku?) pojawił się długi i pełen emocji wpis opowiadający o tym, jak po ośmiu latach zwija się jeden interes i w pół godziny przerzuca się środek ciężkości swojego zawodowego życia na coś zupełnie innego, o wiele bliższego pasji Zbuka – muzyce. Pomyślałem wtedy, że chłop musi mieć jaja, żeby coś takiego zrobić i, jednocześnie, musi być nieco szalony.

nuta 2Przez jakiś czas śledziłem więc, co dzieje się na fanpejdżu sklepu muzycznego Nowa Nuta – bo to właśnie ta inicjatywa była nowym, zawodowym życiem Zbuka – po cichu mu kibicując. Patrzyłem, jak dokumentuje proces zapełniania pustego pomieszczenia gitarami, strunami, akcesoriami, skrzypcami, perkusjonaliami, efektami i wieloma innymi artykułami pierwszej potrzeby każdego muzyka. Minął już ponad rok i asortyment sklepu, którego nazwa jest uroczym połączeniem lokalizacji ze specjalizacją, jest coraz większy. Pojawiły się również wzmacniacze, akordeony, altówki i wiele innych. Sami zresztą sprawdźcie, dojechać tam wcale nie jest aż tak trudno – osiedle Szklane Domy 1. A jeżeli komuś jednak nie jest po drodze, to można ich również odwiedzić on-line.

nuta 1Dlaczego o tym wszystkim piszę? Ano dlatego, że Nowa Nuta zgodziła się zostać partnerem organizowanej przez nas w pocie czoła konferencji Tak Brzmi Miasto. Już za niecałe dwa tygodnie będziecie więc mogli spotkać Zbuka i jego Nową Nutę w Forum Przestrzenie. Będziecie mogli odwiedzić jego stoisko na targu muzycznym, poznać się, pogadać, pewnie nawet coś kupić, do czego oczywiście zachęcamy.

nuta 3Kiedy zapytałem Zbuka, czy jest coś, o czym powinienem wspomnieć, pisząc o Nowej Nucie, powiedział krótko i konkretnie: „Lokalnie, kolorowo, dużo dla dzieci, masa klasycznych gitar, dział skrzypcowy, gitary elektryczne, wzmacniacze, ogromny wybór strun w naprawdę niskich cenach”. To, co jednak najważniejsze, to fakt, że Zbuk jest facetem konkretnym i nie wciśnie wam marketingowego kitu, kiedy go poprosicie o pomoc. Doradzi i obsłuży w sposób, w jaki sam chciałby być obsługiwany, a to bardzo ważna i, niestety, nieczęsto spotykana rzecz. Zapraszamy więc na konferencję i zbukowe stoisko. Zapraszamy również do odwiedzenia Nowej Nuty zarówno przed, jak i po konferencji.