Pewnego rodzaju romans artystów z dziennikarstwem czy dziennikarzy z tworzeniem to nic nowego. Tym razem jednak Filip Pietrek nie nazywa się dziennikarzem, a Kamila Boruc, chociaż robi fotki z backstage’u, nie określa siebie fotoreporterem.

Nasi znajomi z pewnego rudego projektu (najnowsze plotki: już niedługo może się to zmienić!) czyli Dżindżer Projekt (czyt. Dżindżer Projekt) nie tylko zajmują się muzyką. Przy wsparciu (lovekrakow.pl) i, jak przyznał Filip, szczęściu (Loff Studio) tworzą projekt Kraków kontra reszta świata.

Projekt ten to internetowy program z ciekawymi krakowianami w roli głównej. Pierwsza seria planowo zawierać miała 12 odcinków, ale będzie ich trochę więcej. Prowadzący Filip Pietrek podkreśla, że nie jest dziennikarzem. Muzycy zapraszają na swoją kanapę gości i rozmawiają z nimi. Celem jest pokazanie kulturalnego Krakowa właśnie krakowianom, zarówno tym urodzonym tutaj, jak i przybywającym jakże licznie rok w rok studentom czy turystom.  Kamila z Filipem w swoim programie rozdrabniają mit Krakowa – miasta sztuki i artystów – i pokazują konkrety. Jak sami mówią, ”krótkie wywiady, spotkania na kanapie to dla kogoś szukającego prawdziwej młodej sztuki w Krakowie (z różnych dziedzin) dobry początek do rozpoczęcia odkrywania jej”.

Gośćmi perkusisty Dżindżer Projekt były takie osoby jak artystka Cecylia Malik – często kojarzona z akcjami ekologicznymi, aktor Adam Grzanka angażujący się w politykę czy twórca rewelacyjnych klipów Człowiek Kamera.

Odcinki programu trwają niecały kwadrans i są pewnego rodzaju pigułką, małą dawką tego, co w Krakowie warte ciągłego odkrywania. Gościem z jednych odcinków był również Michał Wójcik z którym akurat Filip rozmawiał o ciemniejszej stronie KSM, czyli o krytyce i kontrowersjach wokół inicjatywy. Świadczy to o tym, że nie tylko świeży adept sztuki krakowskiej znajdzie coś ciekawego w tych programach.

Kamila i Filip zamieszkują uroczą kawalerkę przy Zamoyskiego 29/2. To tam znajduje się kanapa, na której odbywają się ważne i ważniejsze rozmowy o sztuce, która tworzy się tu i teraz. Po zakończeniu pierwszego sezonu autorzy planują poprowadzenie luźniejszej formy wideobloga również pod etykietą Kraków kontra reszta świata. Jak stwierdza sam Filip, chcą dzięki temu trochę rozluźnić postrzeganie programu jako publicystycznego, jednocześnie nie tracąc kontaktu z kamerą. A wszystko po to, by lepiej przygotować kolejny, jeszcze ciekawszy sezon programu.

Zainteresowanych odsyłam na kanał na youtube:

[youtube_sc url=”http://www.youtube.com/watch?v=V4zDYibuqQM”]

Mileczka Gromysz