My tu w tej Krakowskiej Scenie Muzycznej naprawdę mamy bardzo dużo roboty. Działkę taką nieszczęśliwą sobie wybraliśmy – jest okropnie rozległa. Obejmuje działania wszelakie: od stricte muzycznych, poprzez marketingowe, informatyczne, organizacyjne, interpersonalne, jakiekolwiek. Wszystkie. You name it.

To jest bardzo fajne, bo trudno się znudzić, ale też bardzo obciążające, bo ciężko zrobić coś konkretnego, tak by zacząć i skończyć, spokojnie zebrać oklaski i iść do domu z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku.

Jednym z takich tematów miała być dystrybucja Waszych, drodzy krakowscy muzycy i twórcy, płyt. Ciągnie się to za nami już ponad rok. Zostało poczynione kilka wcale niemałych (a na pewno nietanich) kroków, jednak z braku czasu, albo z nadmiaru zadań ważniejszych, chwilowo temat utknął gdzieś w poczekalni (tak, tu tematy nie giną. One po prostu czekają w kolejce).

Dlatego postanowiliśmy chwilowo przerzucić siły na łatwiejszą formę dystrybucji.

DYSTRYBUCJA CYFROWA

Dostarczamy niniejszym w Wasze ręce najfajniejszą platformę w Krakowie do cyfrowej sprzedaży plików on-line. Waszych plików.

Jest nią Skład Muzyczny, który jest przecież, uwaga, SKLEPEM.

Postanowiliśmy to w końcu wykorzystać. I tak oto pod takim oto adresem – http://skladmuzyczny.pl/category/pliki-mp3-i-inne – możecie znaleźć pliki mp3.

Również swoje – jeśli doślecie.

JAK TO ZROBIĆ?

1. Skompiluj ładną paczkę (zip lub rar) zawierającą:
POPRAWNIE otagowane utwory (minimum to nazwa artysty, utworu, płyty, kolejność utworów, okładka) w formacie mp3 320 kbps (do tagowania polecamy mp3tag)
– okładkę albumu w formacie jpg
– plik info.txt z podstawowymi informacjami nt. zespołu, płyty

2. Wyślij zgłoszenie mailem z LINKIEM do paczki (NIE PRZYSYŁAJCIE JEJ W ZAŁĄCZNIKU, zabijecie nas) na mike[at]krakowskascenamuzyczna.pl/2018

3. W treści maila (kopiuj, wklej):
„Oświadczam, że jestem uprawniony do dysponowania majątkowymi prawami autorskimi do poniższych utworów [tutaj lista utworów z paczki] oraz że udzielam  licencji firmie SkładMuzyczny.pl S. C. R. Majewski & P. Kardas, NIP: 679-296-30-87, ul. Skawińska 14, 31-066 Kraków, na ich odsprzedaż na warunkach regulowanych odrębną umową.

Udzielam również licencji na nieodpłatne wykorzystanie ww. utworów [lub utworu – jeśli nie chcesz udostępniać nam wszystkich] na wszelkich polach eksploatacji wyłącznie w celach promocyjnych (tj. do promowania sprzedaży utworów).

[imię i nazwisko]”

4. Odrębna umowa jest mailem potwierdzającym warunki rozliczeń oraz podaniem danych osobowych do nich niezbędnych

ROZLICZENIA

Skład Muzyczny S.C. NIE pobiera prowizji za sprzedaż plików. Co oznacza że dostajesz całą kasę – minus koszty i podatki.

Dobra wiadomość jest taka, że jedynym bieżącym kosztem, który ponosisz jest prowizja PayU 3%.

Rozliczamy się następująco:
1. Nie częściej niż raz na miesiąc
2. Minimalna kwota wypłaty 100 PLN brutto
3. Najlepiej wystawiasz nam FV i tu wszystko jasne: kwota na FV = kwota za sprzedaż pliku – prowizja PayU 3%
4. Jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej jest to nieco bardziej podchwytliwe. Mamy dla Ciebie PIT11, z którego musisz się rozliczyć przed Urzędem Skarbowym.

W takim przypadku kwota, którą otrzymujesz jest pomniejszona o prowizję PayU 3%, VAT 23% oraz podatek dochodowy 18% od kwoty pomniejszonej o 50% kosztów uzyskania przychodu.

Brzmi groźnie. Policzmy.

kwota brutto (wartość sprzedaży):   100,00 zł  
odejmujemy VAT: 18,70 zł
zostaje kwota netto: 81,30 zł
prowizja PAYu: 3,00%
odejmujemy prowizję PAYu: 3,00 zł
zostaje: 78,30 zł (jeśli masz działalność gospodarczą to na taką kwotę wystawiasz rachunek / FV)
koszty uzyskania przychodu 50%: 39,15 zł
podstawa podatku: 39,00 zł
zaliczka podatku: 7,00 zł
kwota do wypłaty: 71,30 zł – tyle zostaje po odjęciu wszystkich podatków

Przy pewnym uproszczeniu można więc policzyć, że kwota na rękę jest pomniejszona o około 30% w stosunku do kwoty sprzedaży brutto.

Na pierwszy rzut oka nie wygląda to kolorowo, ale takie są uroki prawa podatkowego w Polsce.

Uczulamy, że NIE rozliczając się ze sprzedaży plików, popełniasz przestępstwo karno-skarbowe.

Wystawiając Ci PIT11 upraszczamy to jak tylko się da. To, że inne portale NIE wystawiają papierów, nic nie zmienia. Nadal masz obowiązek odprowadzenia podatku, tylko musisz policzyć sobie go sam.

My robimy to za Ciebie – wysyłamy Ci gotowy papier z wszelkimi kalkulacjami dla US.

Prościej się nie da 🙂

Jeśli masz jakieś pytania pisz – michal[at]krakowskascenamuzyczna.pl/2018