Ile znacie niemieckich, niezależnych kapel? Jak myślicie, ile naszych bandów znają Niemcy? Prawdopodobnie niewiele. Już niedługo to się zmieni. Wy będziecie mogli poznać na żywo zespoły zza zachodniej granicy Rzeczypospolitej, oni będą mogli posłuchać naszych wysłanników. Właściwie to Waszych, ale o tym za chwilę. Przedstawiamy Wam program wymiany muzycznej pomiędzy Krakowem a Norymbergą. Nareszcie!

Nareszcie, bo rozmowy o tej wymianie trwały ponad rok. W końcu udało się wszystko ustalić, więc ruszamy. Za organizację całego przedsięwzięcia odpowiedzialni są: Dom Norymberski w Krakowie, Dom Krakowski w Norymberdze, lokale Alchemia i MUZ oraz my – Krakowska Scena Muzyczna. Sedno całej zabawy jest bardzo proste – chodzi o to, aby krakowskie zespoły miały szansę pokazać się w Norymberdze, a tamtejsze u nas, w Alchemii. Dokładniej rzecz biorąc, będzie to wyglądać następująco:

Pierwszy koncert

Wysłaliśmy naszym sąsiadom listę krakowskich zespołów. Spośród nich została wybrana pula kapel, która im się spodobała (dość spora pula, co warto zaznaczyć). Oczywiście, nie wszyscy będą mogli zagrać, ale o tym zadecydujecie również Wy. Na pierwszy koncert Niemcy zaproponowali zespół Vladiwoodstock. Fanom Gogol Bordello polecamy zapamiętać tę chwytliwą nazwę.

[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=bgYsp9hA7ZY”]

Do kompletu dobraliśmy dwa zespoły. Pierwszy z nich to Hańba! i to oni rozpoczną ten wieczór. Panowie tworzą muzykę będącą arcyciekawym połączeniem miejskiego folkloru i punkrocka, nazywając się „zbuntowaną orkiestrą podwórkową”. W plebiscycie przeprowadzonym wśród dziennikarzy zajmujących się muzyką folkową Hańba! zdobyła pierwsze miejsca w kategoriach debiut roku i wykonawca roku, wyprzedzając miedzy innymi Kapelę Ze Wsi Warszawa. O ich energetycznych koncertach pisaliśmy już wcześniej i jesteśmy pewni,  że tym razem zabrzmią równie mocno.

[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=Hp2hfYNIVBY”]

Nasi niemieccy goście wystąpią jako drudzy, a wieczór zamknie zespół Frittata. Nazwę wzięli od potrawy, w której może być wszystko – i tak też jest z ich muzyką. Znajdziemy tutaj zarówno elementy muzyki tanecznej, filmowej, klasycznej, jak i sporą dawkę folkowych i bałkańskich dźwięków. Wszystko to oparte jest na mocnej, jazzowej podstawie. Warto zwrócić uwagę na instrumentarium zespołu. Oprócz perkusji i kontrabasu mamy tutaj akordeon, trąbkę oraz warr guitar i gitarę basową. Słyszeliście kiedyś kołysankę z „Rosemary’s baby” na dwa basy? Oj, będzie się działo!

[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=C_j1KpN-6ew”]

O tym, czy w Norymberdze zagra Hańba!, czy Frittata – zadecydujecie Wy. Głosowanie odbędzie się na koncercie za pomocą biletów. Żadnego podnoszenia rąk, żadnych SMS-ów, żadnych plusów i minusów na żółtych karteczkach. Liczą się tylko głosy osób obecnych na koncercie.

Następne koncerty

Tam sytuacja będzie podobna. Goście MUZ zadecydują, który zespół przyjedzie do Krakowa następnym razem. Cała wymiana obejmuje łącznie sześć koncertów, po trzy w każdym z miast. Alchemia będzie gospodarzem 19.02, 16.04 oraz 28.05. Sześć krakowskich kapel zagra więc wspólne koncerty z Niemcami, trzy z nich pojadą do Norymbergii. Kto wie, może to początek długiej współpracy?