Jak już pewnie zdążyliście się zorientować, sporą sympatią darzymy ludzi, którzy biorą sprawy w swoje ręce zamiast marudzić. Objęliśmy więc patronatem festiwal o nazwie Soulstone Gathering. Osiemnastego września w KocieKarola zagra pięć zespołów krążących wokół stonerowej stylistyki. Z tej okazji porozmawialiśmy z Jackiem Szczepanem – jednym z organizatorów festiwalu.

Skąd pomysł na taki festiwal?

Pomysł na festiwal zrodził się całkowicie przypadkiem, nie planowaliśmy tego. Niejaki Robert Ruszczyk, perkusista zespołu Sunnata (z którego basistą spotkaliśmy się, też zupełnie przypadkiem na tegorocznej edycji przystanku Woodstock – serdecznie go pozdrawiam!) skontaktował się ze mną i zapytał, czy nie mógłbym pomóc mu w organizacji koncertu w Krakowie, w ramach trasy zespołu Ethereal Riffian oraz Wolverine Blues – na tamtym etapie miał to być właśnie ten zespół, notabene tworzony przez lidera Ethereal – po Europie. Trasa zostanie ochrzczona w Lwowie już 16 września i nazywa się Aeonian Tour 2014 – od tytułu nowego albumu ER.

Po krótkiej chwili namysłu i skonsultowaniu się z resztą zespołu zgodziłem się – i tak naprawdę w tym momencie powinienem rozpocząć historię całego przedsięwzięcia. Postanowiłem zorganizować coś większego, a przy okazji trochę rozreklamować muzykę stonerową i okołostonerową w Krakowie. Soulstone Gathering nie jest ortodoksyjnym festiwalem muzyki stonerowej – która oczywiście będzie przeważać – lecz festiwalem promującym także zespoły grające w innym gatunku, lecz pamiętające o swoich korzeniach.

Początkowo festiwal miał się odbyć w OFF Centrum, ostatecznie jednak odbędzie się w nowo otwartym KocieKarola. Skąd ta zmiana?

Zaczęliśmy poszukiwania klubu i bardzo szybko okazało się, że w Krakowie nie ma gdzie grać. Naprawdę! Była stolica, miasto kultury, a nie ma porządnych klubów – a jak już jakiś się znajdzie, to okazuje się, że upada (vide Lizard King) albo jest w remoncie (Jazz Rock). Zdecydowaliśmy się na OFF Centrum, bo jako jedyne było otwarte i dawało szansę na dobre nagłośnienie. I w teorii było też najtańsze. Z tym że i tak musielibyśmy zapłacić 1000 zł za cały frontline.

Później dostałem zaproszenie na imprezę z okazji otwarcia nowego lokalu KotaKarola, a data widniejąca na plakacie dawała mi do zrozumienia, że nastąpi to już 5 września. Bez namysłu wysłałem maila z zapytaniem o dostępność klubu i po parunastu godzinach otrzymałem pozytywną odpowiedź. Zadzwoniłem do menadżera OFF Centrum, przeprosiłem za zamieszanie, wytłumaczyłem, że cena nas przerosła i musieliśmy zmienić lokal na tańszy. W Kocie płacimy ponad dwa razy mniej, a sam lokal ma całkiem dobrą renomę i sam w sobie przyciąga ludzi. Ta zmiana jest dla nas błogosławieństwem.

Jak przebiegał dobór wykonawców?

Historię ustalania line-upu w sumie już po trochu wyjaśniłem na samym początku, więc jeżeli chodzi o ukraińskie zespoły, to chyba wszystko jest jasne. Co do krakowskich artystów, to ja zawiaduję zespołem Sun Dance, więc chyba nie muszę wyjaśniać, dlaczego zdecydowałem się na ten zespół. Natomiast PurpleHaze Ensamble jest moim zdaniem jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najlepszych artystów – w swoim gatunku – na naszej, krakowskiej scenie muzycznej. Zobaczymy jeszcze, czym nas zaskoczy debiutujący (aczkolwiek z doświadczonymi już muzykami!) zespół Death Swingers. Już zacieram ręce. Polecił ich nam nasz perkusista, Poke.

Planujesz następne edycje czy taką możliwość uzależniasz od powodzenia pierwszego festiwalu?

Co do planowania następnych edycji wolałbym się wstrzymać do 19 września, wtedy będziemy wszyscy mądrzejsi. Jeżeli o mnie chodzi, to z chęcią zajmę się organizacją następnym edycji. Muszę tylko mieć odpowiednie wsparcie ze strony krakowskich mediów i organizacji, żeby każdy potencjalny słuchacz dowiedział się, że w ogóle coś takiego jest organizowane.

Odezwa do narodu na koniec?

Jeżeli czytacie ten artykuł i chociaż trochę was przekonałem a może nawet zainteresowałem, to udostępnijcie wydarzenie na waszych profilach, zapraszajcie znajomych, a jeżeli macie ochotę pomóc przy następnych edycjach (albo może jeszcze w tej?!) to szukajcie mnie na facebooku i piszcie.

Dzięki!