Dziewiętnasty już raz lipiec w Krakowie należał będzie do jazzu. Wszystko za sprawą Piwnicy Pod Baranami i odbywającego się w niej, choć nie tylko tam, Letniego Festiwalu Jazzowego, któremu mamy nieskrywaną przyjemność patronować.

W jego ramach odbędzie się ponad sto koncertów! Tradycyjnie wszystko rozpocznie Niedziela Nowoorleańska już 06.07. Koncert główny odbędzie się na Rynku a ci, którzy akurat za tą odmiana jazzu nie przepadają będą mogli uczestniczyć w zlocie starych samochodów czy podziwiać swingowych tancerzy.

9 lipca W Auditorium Maximum premiera krakowska sensacyjnego projektu Night In Calisia Tria Włodka Pawlika z Randy Breckerem i orkiestrą Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Adama Klocka, który zdobył jazzowe Grammy 2014 – pierwsze w historii polskiego jazzu.

Nowym, niezwykłym projektem w ramach festiwalu jest 1.edycja Międzynarodowgo Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta organizowanego we współpracy z Fundacją im. Zbigniewa Seiferta. Po kilkudniowych (16-18.07) przesłuchaniach uczestników w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbędzie się 19 lipca Koncert Laureatów i Jurorów w Centrum Manggha. W międzyczasie w Piwinicy pod Baranami wystąpią czołowi polscy skrzypkowie jazz.- Maciek Strzelczyk (16.07), Adam Bałdych z Piotrem Orzechowskim (17.07) oraz Krzesimir Dębski z Januszem Skowronem (18.07).

Na trzeciej edycji minifestiwaliku pianistycznego Solo Piano Weekend usłyszymy w Sali Marmurowej w Pałacu pod Baranami: 24.07- Kubę Stankiewicza i Artura Dutkiewicza a 25.07 – Floriana Webera i Vladislava Sendeckiego.

Chyba najbardziej wybuchowym i elektryzujący, koncertem festiwalu będzie Koncert Nadzwyczajny 27 lipca w Centrum Kijów w wykonaniu czterech super legend jazz-rocka i muzyki fussion : Mike Stern, Bill Evans, Tom Kennedy i Dennis Chambers. Dwaj pierwsi to członkowie zespołu Milesa Davisa z lat 80.

W Piwnicy pod Baranami na codziennych (7-31 lipca) koncertach o godz.21 usłyszymy m.in. Kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Trio Adama Pierończyka, duo Marek Bałata – Dominik Wania, zespół Krzysztofa Ścierańskiego, Wojciecha Karolaka, Pawła Kaczmarczyka, Leszka Kułakowskiego, Jana Jarczyka, Andrzeja Olejniczaka, Marka Napiórkowskiego, Grzegorza Karnasa, wspomnianych czołowych skrzypków i wiele innych zespołów z Polski i zagranicy (tu polecamy Obsession Optet z Kanady, Novas Trio z Chile, Mario Rom’s Interzone z Austrii).

Plakat 2014
Festiwal zakończy Koncert Finałowy 1.sierpnia na Dziedzińcu Pałacu pod Baranami w wykonaniu Atom String Quartet z Vladislavem Sendeckim oraz Kwartet Piotr Wyleżol/ Piotr Wojtasik/ Adam Kowalewski/ Łukasz Żyta z amerykańskim saksofonista Stephen Riley.

Jak widać program festiwalu zapowiada się bardzo ciekawie. Warto się więc zastanowić nad planami urlopowymi na lipiec. Więcej informacji o festiwalu tutaj.