Chcesz posłuchać muzyki na żywo, ale nie wiesz, gdzie znaleźć informacje o tym, co dzieje się w Twoim mieście? Nie musisz dłużej szukać. Zebraliśmy dla Ciebie najciekawsze wydarzenia z tego tygodnia.

Carliot – 9 października, 20:00, Alchemia

Koncert rozpoczynający tegoroczną Krakowską Jesień Jazzową. Szwedzka grupa pod wodzą tubisty Per-Âke Holmlandera w poniedziałek i wtorek wystąpi w mniejszym składzie w Alchemii. W środę całą 11-osobową orkiestrę będzie można usłyszeć w HEVRE.

Blind Slavery – 10 października, 18:00, Cemetery Pub

Koncertowy tydzień na Grodzkiej zacznie się od death metalowego grzmotu. Do Cemetery zawita dość niszowy szwajcarski zespół.

Primitivo – 10 października, 20:00, Piękny Pies

Jazzowa formacja złożona z trębacza Antoniego Gralaka oraz Oleś Brothers – kontrabasisty Marcina i perkusisty Bartłomieja. Panowie trzymają się nurtu off, choć ich głównym atrybutem jest improwizacja.

Maniac Abductor – 11 października, 18:00, Cemetery Pub

W środę do miasta przyjedzie fiński przedstawiciel thrash metalu. W lokalne tajniki grania i imprezowania wprowadzi ich gość specjalny – Vishurddha.

КAЛЬК – 11 października, 20:00, Warsztat

Niemiecka grupa grająca wściekłe emoviolence zaprezentuje materiał z wydanego w tym roku eponimicznego debiutu. Jako support wystąpią prascy screamo punkowcy z Decibelo Retardo.

Johnny Mazur Trio – 11 października, 21:00, Piec’ Art

Grupa pod przewodnictwem londyńskiego pianisty wykonuje awangardowy jazz, w którym mocno czerpie również z muzyki neoklasycznej. Tercet wystąpi przy Szewskiej także następnego dnia.

Plague Oncoming Night – 12 października, 19:00, Apoteka

Czwartek na Meiselsa stanie pod znakiem funeral doom metalu. Na scenie pojawią się tarnowski Lament oraz młoda krakowska grupa Postmortal .

Southern Discomfort #50 – 12 października, 19:00, Zet Pe Te

Okrągła odsłona wydarzenia będzie esencją ekstremalnego grania. Na scenie czescy death metalowcy z Hypnos oraz polskie Dira Mortis, a także śląscy black thrashersi z Voidhanger.

Sirens Hill – 12 października, 20:00, Szpitalna 1

Podobno melodyjnej alternatywy nigdy dość. Warszawiacy pochwalą się materiałem z tegorocznej epki Follow The Siren, ale zagrają też kilka nowości.

Sold My Soul – 12 października, 20:00, ArtCafe Barakah

Elektryczny blues, przenoszący słuchacza do zadymionych pubów lat 60. Opolanie stawiają na autorski materiał.

Piotr Dąbrówka – 13 października, 18:00, Piwnica Pod Baranami

Coś w sam raz dla miłośników poezji śpiewanej i piosenki literackiej. Radomski artysta wykona kompozycje powstałe w czasie ponad 25-letniej kariery.

Blue-Collar Beavers/Rock Arteries/Passerby – 13 października, 19:00, Apoteka

Wieczór w rytmie rocka granego przez krakowskie kapele – będą i utwory własne, i covery. Blue-Collar Beavers są otwarci na przyjęcie nowych członków.

Noise For Refugees #1 – 13 października, 19:00, Warsztat

Cykl koncertów, z których zysk zostanie przeznaczony na pomoc uchodźcom na granicy serbsko-węgierskiej. Pierwsza impreza stanie pod znakiem shoegaze, a wystąpią tylko krakowskie zespoły – Cheap Flights oraz Dziewczęta.

Potok Słów – 13 października, 19:00, Kawiarnia Literacka

Druga część tryptyku Nasze ostatnie słowo, czyli Inwazja Patosu. Po czterech latach i dwóch płytach wadowicki kwintet kończy działalność.

Gogodzy Ganski – 13 października, 20:00, Stary Port

Nowe wcielenie ukraińskiego zespołu Perkałaba. W obecnej postaci kwintet promuje huculski folk, który umiejętnie łączy z klezmerskimi dźwiękami i rockową ekspresją.

Hegira/Away From Silence – 13 października, 20:00, Cemetery Pub

Świeżo, ostro i hard rockowo – tak w skrócie można opisać charakter tego piątkowego wieczoru. Oba zespoły pochodzą z Krakowa, więc tym bardziej warto im się przyjrzeć.

Pogodno – 13 października, 20:00 Zet Pe Te

Zespół wraca do Krakowa po kilkuletniej przerwie w działalności. Śląsko-pomorska grupa sięgnie po swój klasyczny repertuar, ale zaprezentuje też kompozycje z nowego albumu – Sokiści chcą miłości.

Pustostan – 13 października, 20:00, Pod Ziemią

Występ jednej z najbardziej tajemniczych grup pod Wawelem. Swoją muzykę określają jako „płynny hałas niewyrażonych emocji”.

The Zipheads – 13 października, 20:00, Alchemia

W muzyce Brytyjczyków spotykają się punk, tradycja irlandzka i brzmienia z południa USA. Ich występ poprzedzi koncert psychobilly w wykonaniu Tony Tarantula & his Bastards.

UK Basslines – 13 października, 21:00, HEVRE

Na ósmej edycji imprezy UK garage splecie się z 2-stepem i breakbeatem. Oprócz założyciela cyklu SQUALa wystąpi inny krakowski DJ – Vanatoski z kolektywu Gangsteppaz.

Eskaubei i Tomek Nowak Quartet – 13 października, 21:30, Harris Piano

Jazz-hopowa grupa promuje swój zeszłoroczny album pt. Tego chciałem. Wyjątkowo na klawiszach zagra Dominik Wania. Gościem specjalnym będzie Mr Krime.

Future Sickness Night – 13 października, 22:00, Szpitalna 1

Noc na dwie sceny. Na drum’n’bassowej Neurodydaktyce pojawi się pochodzący z Syberii Absurd, wspomagany przez m.in. CO, Shandrill i Bułę. Na Rave Alarm zagrają przedstawiciele warszawskiego kolektywu – Synthetic Vision i Rootshot, a także przybyły z Manchesteru Northface.

5-lecie Studia Hardcore Tattoo – 14 października, 14:00, Warsztat

Wystąpią artyści, którzy współpracowali ze studiem w ciągu pięciu lat jego działalności. Pojawią się Wiedeńczycy ze Spider Crew i Only Attitude Counts, brazylijska Paura oraz kilka polskich grup – Ratrace, CASTET, Little Boy i Hard Work.

Cronica/Diaboł Boruta/Jerna – 14 października, 18:00, Apoteka

Nie może zabraknąć żadnego krakowskiego miłośnika folk metalu. Lokalna Jerna pochwali się materiałem z nowej epki.

Nighthawk/Vermis – 14 października, 19:00, Boss Garage

Po kilkumiesięcznej nieobecności łódzki Vermis wraca do Krakowa w ramach trasy Nie Ma Że Boli. Gościem groove metalowców będą hard rockowe Krakusy z Nighthawk.

Kraków Street Band – 14 października, 20:00, Alchemia

Niestety, sezon na uliczne występy się skończył, ale to nie znaczy, że zespół zawiesza działalność. Ich koncert na Estery klimatem i energią nie będzie się różnił od gry na Rynku.

Orkiestra Samanta – 14 października, 20:00, Stary Port

Folk rock w najlepszym polskim wydaniu. Wrocławska grupa zarazi publiczność energią szant i tradycyjnych utworów, choć może zademonstruje też własne kompozycje.

Tubis Trio – 14 października, 21:30, Harris Piano

Występ jazzowej formacji, która zdobyła już uznanie za granicą. Tercet promować będzie wydany w tym roku studyjny debiut – The Truth.

Save The Rave – 14 października, 22:00, Szpitalna 1

Hard techno? Drum’n’bass? Dirty funk? Odpowiedzi na wszystkie te pytania w sobotę przy Szpitalnej. W rolach głównych: Cherry aka BreakNtune, Hellboy, RDK, Veronique i Pi.

Włodek Mazoń – 15 października, 18:00, Schizofrenia

Wydarzenie pod hasłem „magiczna nuta”. Krakowski muzyk wraz z zaproszonymi przyjaciółmi zaprezentuje autorski repertuar.

Beniamin Sobaniec – 15 października, 20:00, Apoteka

Blues rock z jednym aktorem w głównej roli. Andrychowski wokalista wcześniej występował w zespole Roots Rockets, z którym nagrał dwa albumy.

Satoko Fujii & Kraków Improvisers Orchestra – 15 października, 20:00, Manggha

W ramach KJJ do Krakowa przyjeżdża tokijska pianistka awangardowa, mająca na koncie ponad 50 albumów. Specjalnie na występ z lokalną orkiestrą artystka przygotowała trzyczęściową suitę.