Ostatnio zapanowała moda na różnego rodzaju akcje crowdfundingowe. Na początku może wyjaśnijmy jednak co to jest: forma finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczność, która jest, lub zostanie wokół tych projektów zorganizowana. Przedsięwzięcie jest w takim przypadku finansowane poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem (wikipedia.pl <- niezawodne źródło informacji). Przekładając na bardziej ludzki język: ktoś opisuje swoje marzenie (np. nagranie płyty), wstawia na specjalną stronę (np. wspieramto.pl), ludziom się podoba, wpłacają ustalone kwoty, otrzymując adekwatne do wpłaconej kwoty świadczenie zwrotne (np. płytę z autografami i bilet na koncert). Teraz możemy wspólnie sponsorować komuś nową płytę, trasę koncertową, gry, seriale, filmy, studia, niedługo już nawet domy. Niewątpliwie bardzo fajne zjawisko, jednak ma też swoje negatywne strony. Ale nie o słuszności dzisiaj rozprawiać będziemy.

Polecamy zaglądnąć na niektóre z portali crowdfundingowych i wesprzeć takie oto projekty:

Debiutancka płyta Choice Instrumental – http://polakpotrafi.pl/projekt/choice-instrumental

Jazzowy kwartet z Krakowa, który jako swoją misję zakłada tworzenie muzyki alternatywnej do tego co słyszymy codziennie w radiu – nie jest to zbyt odkrywcze, ale gdy posłuchacie kilka utworów demo, to na pewno będziecie chcieli ich wesprzeć! W zamian za wsparcie zespół proponuje imienne podziękowania w książeczce, płyty z autografami, oraz przy najwyższej wpłacie, koncert w dowolnie wybranym przez siebie miejscu i czasie!

Huragan znad Wisły’ Dems x Filip Kot x Kfjatek 

– http://polakpotrafi.pl/projekt/huragan?utm_source=projects

Krakowskie trio składające się z DJ-a, rapera oraz producenta muzycznego próbuje zebrac pieniądze na swoją debiutancką płytę. Odgrażają się, a może obiecują, że będzie można na niej usłyszeć podkłady hiphopowe inspirowane soulem lat 60/70, funkiem, jak i nowoczesną muzyką elektroniczną. Teksty mają opowiadać o pozycji społecznej oraz obserwacjach dwudziestoparolatka we współczesnym świecie. żeby się o tym przekonać trzeba dołożyć swoja cegiełkę do tego muru.

Cinemon tour’ 14 http://wspieramkulture.pl/projekt/743-Cinemon-Tour-2014

Krakowski Cinemon, prowadzony przez Michała Wójcika, wyrusza na swoją największą trasę w życiu (30 koncertów w dwa miesiące). Co prawda nie tak imponującą jak World Slavery Tour (187 koncertów w 9 miesięcy) Iron Maiden, lecz jak na krakowski zespół bez kontraktu z wytwórnią, coś naprawdę wielkiego. Warto wybrać się na chociaż jeden koncert, a jakakolwiek wpłata zapewnia nam przynajmniej jeden bilet.

Strony na które warto zaglądać:

http://wspieramkulture.pl/

http://polakpotrafi.pl/

https://wspieram.to/

http://www.megatotal.pl/pl/