1. Czym jest Krakowska Scena Muzyczna?

Krakowska Scena Muzyczna powstała jako oddolna inicjatywa w maju 2011, zapoczątkowana przez Rafała Majewskiego i Michała Wójcika ze Składu Muzycznego. Była to po prostu grupa przyjaciół, których łączył wspólny cel – robienie fajnych rzeczy dla muzyki w Krakowie.

Od 14.02.2014 działamy oficjalnie jako Fundacja Krakowska Scena Muzyczna.

2. Kto tworzy(ł) Krakowską Scenę Muzyczną?

Liczba osób działających przy KSM przez lata wahała się od dwóch do kilkunastu. Niektórzy związani byli z KSM na dłużej, inni pojawiali się “z doskoku”, by wesprzeć swoją pracą konkretne wydarzenie czy inicjatywę.

Obecna załoga:
Michał Wójcik (Cinemon, SkładMuzyczny.pl) – prezes zarządu Fundacji, Pierwszy Fundator
Tomek Bysiewicz – członek zarządu Fundacji
Rafał Majewski (SkładMuzyczny.pl) – członek zarządu, Pierwszy Fundator
Władek Foltyński – media / PR / marketing
Justyna Majewska – koordynacja zadań

Przez minione lata w KSM pojawiło się wielu dobrych ludzi: Dominika Filipowicz (Pierwsza Fundatorka, były członek zarzadu), Aleksadra Plewa, Olga KosińskaMike Młynarczyk, Jasiek Stojek, Bartek Szlapa, Ola Wenda, Natalia Biegańska, Arek Szost…

Wielu przychodzi i odchodzi, zostawiając jakiś ślad po sobie, tworząc małą, krakowską historię. Dziękujemy!

3. Co robi Krakowska Scena Muzyczna?

W wielkim skrócie, nasz dorobek to blisko 90 koncertów, dwie płyty (CD i DVD), ponad 30 audycji, ponad 150 video klipów / wywiadów / relacji, niniejszy serwis www, kilkuletnia współpraca z Uniwersytetem Jagiellońskim w zakresie szkolenia studentów Zarządzania Kulturą, program wymiany zagranicznej Majsterstuck, program edukacji muzycznej dla dzieci Żywa Lekcja Muzyki, współpraca z Krakowskim Biurem Festiwalowym w programie „Partnerstwo dla muzyki”, i inne.

Największym naszym przedsięwzięciem jest siedem dotychczasowych edycji imprezy zapoczątkowanej jako Urodziny Krakowskiej Sceny Muzycznej, które przeobraziły się w festiwal i konferencję Tak Brzmi Miasto, a następnie w całoroczny program edukacyjny i sieciujący Tak Brzmi Miasto Inkubatorwww.takbrzmimiasto.pl

O celach statutowych fundacji Krakowska Scena Muzyczna można poczytać w STATUCIE.

4. Jakie są źródła finansowania KSM?

Naszym głównym darczyńcą umożliwiającym nam ciągłą pracę jest SkładMuzyczny.pl, który też wielokrotnie wspierał finansowo nasze projekty.

Od kiedy jesteśmy fundacja, w trybie konkursowym (tzn. jak wygramy konkurs) wspiera nas także Urząd Gminy Kraków, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jako fundacja przyjmujemy też darowizny.

Nasze imprezy są biletowane.

5. Gram w zespole, jak mogę dopisać swój zespół do bazy KSM?

Niegdyś wystarczyło wysłać zgłoszenie. Obecnie jesteśmy na etapie przebudowywania sposobu oraz sensu przynależności do KSM. Niemniej, możesz napisać maila z zapytaniem.

5a. Wysłałem zgłoszenie, ale nie dodaliście mojego zespołu. Dlaczego?

Przepraszamy Was za wszelkie niedodane zgłoszenia. Wynika to z pkt. 5 – zastanawiamy się po co i jak powinno to wyglądać. Jak się zastanowimy – zrobimy update 🙂

5b. Chciałbym usunąć mój zespół z bazy.

Traktujemy naszą bazę jako archiwum tego co w Krakowie dzieje się obecnie i działo się niegdyś. Jeśli Twój zespół już nie istnieje, możemy nadać mu status „archiwalny”, jednak nie chcemy usuwać go z bazy (wszakże to tak, jakby usuwać daty z podręcznika historii ;-)). Jeśli chcesz zaktualizować dane, pisz na tomek[at]krakowskascenamuzyczna.pl

6. Co zyska mój zespół na współpracy z KSM?

Może nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale pracujemy dla każdego z Was. Poszerzając nasz zasięg, poszerzamy zasięg twórczości wszystkich wykonawców znajdujących się pod naszymi skrzydłami.

Konkrety – zupełnie jak w punkcie 5 – pojawią się, gdy je opracujemy.

7. Jak ubiegać się o patronat KSM i jakie są z tego korzyści?

Aby ubiegać się o patronat należy napisać do Tomka: tomek[at]krakowskascenamuzyczna.pl. Taki mail powinien przede wszystkim zawierać jak najwięcej informacji dotyczących planowanego koncertu, pomocne będzie też określenie jakiej konkretnie pomocy od nas oczekujecie.

8. Jak mogę zagrać koncert dla KSM?

Obecnie nie organizujemy koncertów w ciągu roku (co może ulegnie zmianie). By natomiast zagrać na Tak Brzmi Miasto, trzeba się nam podesłać i spodobać – nie ma oficjalnych kryteriów. Wybieramy podług gustu i potrzeby chwili.

9. Chcę zorganizować koncert. Pomożecie?

Jesteśmy otwarci na wszelką współpracę, w tym współorganizację koncertów, choć przyznajemy szczerze, że czasu ostatnio coraz mniej 🙂

10. Chcę nagrać płytę. Pomożecie?

Na tyle na ile jesteśmy w stanie. Możemy więc ułatwić Ci znalezienie studia, grafika, fotografa czy tłoczni. Chętnie też obejmiemy Twoją płytę patronatem pomagając w jej promocji.

11. Potrzebuję pieniędzy. Pomożecie?

Nie możemy wspomóc was finansowo, bo sami tej pomocy nieustannie poszukujemy. Jednak każdy grosz, który przechodzi przez KSM przeznaczamy na dalszą promocję inicjatywy, do której mamy nadzieję należysz. Pieniądze te są więc również pośrednio przeznaczane na promocję Twojej twórczości. A kiedy już wygramy w totka obiecujemy się podzielić (chociaż trochę).

Docelowo będzie istniał system repartycji dodatkowych środków w zależności od “zasług” danego zespołu dla KSM. Jednak jest to pieśń przyszłości.

12. Chciałem zapytać o coś innego… do kogo mam się zwrócić?

michal[at]krakowskascenamuzyczna.pl lub ktokolwiek inny odpowiedzialny za dany temat. Namiary na nas możesz znaleźć w dziale KONTAKT.

Jeśli chcesz, możesz wpaść również do naszej siedziby i pogadać w cztery oczy – istniejemy naprawdę!