Jak wiadomo od wieków grudzień jest miesiącem podsumowań, wyciągania wniosków i trwających aż do stycznia postanowień. Podsumowania mijającego właśnie roku pojawiają się również w wszelkiego rodzaju periodykach muzycznych, co jednych cieszy, innych drażni. Jeden z takich plebiscytów ukazał się na łamach Gazety Wyborczej i, ku naszej radości, znalazł się tam również Kraków.

Gazeta zapytała dwudziestu, na co dzień pracujących w różnych mediach (od „Wysokich Obcasów”, „Playboya” i „Rzeczpospolitej” po radiową Trójkę, Porcys.com i „Gazetę Magnetofonową”) dziennikarzy o to jakie, ich zdaniem, płyty wydane w 2016 roku uważają za najwartościowsze.

Oto lista krakowskich akcentów:

Na szóstym miejscu na liście Marcina Bąkiewicza (Antyradio) znalazł się drugi album Clock Machine.  Marta Gruszecka (Gazeta Wyborcza Kraków) umieściła na dziesiątym miejscu płytę Landscapes Too Easy To Explain – debiut kwintetu Stanisława Słowińskiego. Najczęściej pojawiającą się krakowską nazwą jest jednak Hańba, co nie dziwi nas w ogóle. Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa i jej album pojawiła się aż w dziesięciu zestawieniach, na miejscach od dziesiątego do drugiego. Docenili ich: Jacek Hawryluk (Program 2 PR, współpracuje z „Wyborczą”), Paweł Hekman (Gazeta Wyborcza Zielona Góra), Grzegorz Hoffmann (Program 3 PR), Halina Jasonek (Gazeta Magnetofonowa, Onet Muzyka), Łukasz Kamiński (Co Jest Grane 24), Rafał Księżyk (Playboy), Karol Sakosik (Gazeta Wyborcza Łódź), Robert Sankowski (Gazeta Wyborcza), Jędrzej Słodkowski (Gazeta Wyborcza) i Marta Strzelecka („Pop-południe”, Program 2 PR). Pełna lista wyników plebiscytu dostępna tutaj. A wy na co byście głosowali?