Czasy dominacji dużych wytwórni płytowych dyktujących artystom swoje warunki minęły. Internet dostarcza muzykom całą paletę skutecznych i nierzadko darmowych rozwiązań, które pozwalają w pełni kontrolować swoje interesy. Jednym z nich jest polska platforma 8Merch.com. Ich przedstawicieli będzie mogli spotkać już w najbliższy weekend w Forum Przestrzenie podczas targu w ramach konferencji Tak Brzmi Miasto.

Sprzedaż muzyki za pośrednictwem internetu nie kończy się na wystawieniu albumu (czy to w formie namacalnej, czy cyfrowej) i oczekiwaniu na setki nabywców. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych kanałów dystrybucyjnych, muzyka w sieci również wymaga pewnych nakładów pracy, dzięki którym świadomość produktu wśród potencjalnych odbiorców wzrośnie. Innymi słowy – bez promocji i reklamy twój album ma małe szanse na zaistnienie, a co za tym idzie, również zadowalającą sprzedaż.

Jednym z najpopularniejszych kanałów promocyjnych są obecnie serwisy streamingowe, które – jak powszechnie wiadomo – nie przynoszą dużych zysków za odsłuchy, ale pozwalają zainteresować swoją muzyką osoby, które w innym przypadku nie miałyby możliwości na nią trafić. 8Merch.com pozwala na zamieszczenie plików audio w setkach takich serwisów – od iTunes, poprzez Spotify, na lokalnych outletach cyfrowych skończywszy.

Dzięki integracji z kanałami social media (między innymi Facebook, Youtube, Soundcloud) platforma 8Merch.com oferuje prosty i przede wszystkim skuteczny pomost między sprzedażą i promocją. A wszystko to pod jednym adresem sieciowym i za darmo. Na konfigurację strony (która jednocześnie zawiera sklep internetowy z możliwością wystawienia plików audio) wystarczy poświęcić kilka minut.

Zagraniczne serwisy oferujące możliwość sprzedaży muzyki opierają swój model biznesowy na prowizjach od liczby sprzedanych produktów, co w przypadku niezależnych artystów i wytwórni często oznacza oddawanie sporego procentu dochodu stronie trzeciej, która de facto pełni tylko rolę pośrednika w transakcji zakupu. W czasach malejącej sprzedaży nośników fizycznych liczy się każdy grosz, jednak żeby to zrozumieć, trzeba mieć świadomość realiów prowadzenia własnej działalności muzycznej.

Doświadczenie po obu stronach frontu jest też istotne w produkcji nośników oraz odzieży. Znajomość materiałów, technik druku, ale również procesu przygotowania projektów graficznych, w przypadku 8Merch.com została udokumentowana licznymi realizacjami dla liczących się graczy na polskim i zagranicznym rynku. Wysoka jakość i niska cena? Tak, to jest możliwe!

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej – zapraszamy!