Miejsce: Teatr Łaźnia Nowa
Cena biletu: 0
Inne zespoły:
Link do wydarzenia na facebook'u: https://www.facebook.com/events/437659217081736

Historia muzykantek – właściwie w każdym regionie Polski – to zbiór wyjątków. Śpiew był domeną kobiet, zwłaszcza na wsi, na polskich nizinach. W strefie górzystej lepiej reprezentowany był śpiew męski, realizowany w wysokim rejestrze głosowym i z dużym natężeniem. Niezależnie od miejsca, kobieta obdarzona muzykanckim talentem musiała być niezwykle wytrwała. Często musiała mieć również mnóstwo szczęścia i odwagi, by realizować swoją pasję w świecie tradycji.

Dzisiaj możemy mówić o folkowym równouprawnieniu. Najciekawsze aspekty polskiego muzykowania wśród kobiet prezentujemy w tym roku na Bulwar[t]cie Sztuki, goszcząc znakomite artystki z pogranicza muzyki źródeł i world music.
Cały cykl, którego kuratorką jest Ula Nowak to propozycja współczesnej sztuki muzycznej, która zakorzeniona jest w tradycji.

18.08 NIEDZIELA 16:00 | Mehehe

Duet Mehehe opowiada historie, które zachowały się w wyliczankach, tekstach kupalnockowych, zdaniach magicznych. Ta sama tajemnicza siła przyrody, niezrozumiała, przerażająca i ogromna, która niegdyś motywowała ludzi do tworzenia kultów, zaklęć i zachowań ochronnych, jest dla nas inspiracją do poszukiwań muzycznych, tworzenia dźwięków, kreowania atmosfery. Jak brzmi dojrzewająca wilcza jagoda, gasnący ogień, wąż zrzucający skórę, woda w gardle topielca, kołysany wodą śryź, szadź na gałęziach drzewa, mech porastający kamień? Próbujemy przywołać tą ulotną chwilę, kiedy nadchodząca burza budzi lęk i każe nam się skryć gdzieś bezpiecznie, kiedy mgła o poranku budzi zachwyt, którego nie da się opisać słowami, kiedy nasze brzydsze i ciemniejsze ja każe komuś złorzeczyć i wyklinać. To język rzeczy ukrytych w szarości. Rzeczy o których nie mówi się w świetle dnia, a które nawet w nocy bywają wstydliwe.