Miejsce:
Cena biletu:
Inne zespoły:
Link do wydarzenia na facebook'u: http://facebook.com/1596639360451669

Z początkiem marca, nakładem krakowskiej wytwórni Instant Classic , ukaże się wspólny album duetu Kapital (Rafał Iwański – m.in. X-Navi:Et, HATI, Alameda 5; Jakub Ziołek – m.in. Stara Rzeka, T’ien Lai, Alameda Organisation) i francuskiego gitarzysty Richarda Pinhasa (Heldon).
Krążek, zatytułowany „Flux”, jest wynikiem spotkania muzyków w trakcie festiwalu Unsound 2014, gdzie zagrali razem koncert.
Richard Pinhas (ur. 1951) to bez wątpienia żywa legenda francuskiego undergroundu i jeden z ojców chrzestnych muzyki ambient.
Gitarzysta, improwizujący kompozytor, spec od syntezatorów modularnych, doktor filozofii i niepoprawny politycznie nonkonformista; współpracownik myśliciela Gillesa Deleuze’a, którego niepokorne idee przyoblekał w muzyczne kształty; a także pisarzy fantastów – Normana Spinrada czy Maurice’a Danteca; znajomy nieokrzesanego literackiego geniusza – Philipa K. Dicka.
Założona przezeń u zarania lat 70. formacja HELDON pozostawała przez lata jednym z najbardziej istotnych punktów odniesienia dla muzyków eksperymentujących z elektroniką, zaś jej albumy wyznaczyły kanon muzyki psychodelicznej, zakorzenionej tyleż w dokonaniach Eno i Frippa, co i w eksperymentach amerykańskiej minimal music i poszukującej muzyki rockowej.
Kontynuując karierę solową, Pinhas współpracował twórczo z ikonami europejskiej i światowej awangardy, by wspomnieć tylko osobowościach tej miary co Pascal Comelade, Merzbow, Oren Ambarchi czy Tatsuya Yoshida.
W ostatnich latach regularnie koncertuje w Europie, Ameryce i Japonii.
www.richardpinhas.com
https://www.allmusic.com/artist/richard-pinhas-mn0000852487
KAPITAL to duet: Rafał Iwański – m.in. HATI, X-Navi:Et, Alameda 5 i Kuba Ziołek – m.in. Stara Rzeka, T’ien Lai, Alameda 5, Alameda Duo.
Pierwotnie było to spotkanie dwóch artystów na co dzień poruszających się w odmiennych stylistykach i zderzenie dwóch muzycznych światów: psychoaktywnej elektroakustyki budowanej na brzmieniu instrumentów elektronicznych i dźwięków znalezionych oraz ekstremalnej psychodelii opartej na dźwiękach przetworzonej gitary. Ziołek i Iwański pierwszy raz ze sobą współpracowali w ramach grupy Innercity Ensemble, istniejącej od 2011 r.
Duet KAPITAL został powołany do życia w kwietniu 2013 r., w sierpniu nagrali w Borach Tucholskich materiał na pierwszy album, wydany przez wydawnictwo Bocian Records na CD (2014) i na kasecie przez Sangoplasmo Records (z dwoma remiksami autorstwa Michała Kupicza). Drugi album „Chaos to Chaos” ukazał się wiosną 2015 na CD w Instant Classic, zbierając szereg świetnych recenzji.
Duet zagrał wiele koncertów w klubach w Polsce i występował na festiwalach, m.in.: LDZ Festival w Łodzi (2013), Green Zoo Festival w Krakowie (2013), Unsound Festival w Nowym Jorku (2014), Ambient Festiwal w Gorlicach (2014), Insomnia Festival w Tromsø (2014), Unsound Festival w Krakowie (2014 – specjalny koncert z Richardem Pinhasem), Trans/Wizje w Warszawie (2015), Dni Muzyki Nowej w Gdańsku (2015).
https://kapital0.bandcamp.com
Linki do artykułów z lat 2014-2016 (J. Bożek, F. Kalinowski, F. Lech, R. Księżyk):
http://www.dwutygodnik.com/artykul/5865-chaos-i-kosmos.html
https://www.redbull.com/pl-pl/alfabet-kapitalu
http://culture.pl/pl/artykul/kapital-pragniemy-byc-zadziwionymi
http://www.dwutygodnik.com/artykul/6387-rezonanse-dla-deleuzea-i-guattariego.html