Miejsce:
Cena biletu:
Inne zespoły:
Link do wydarzenia na facebook'u: http://facebook.com/373704189472061

12:00 PREZENTACJE KONKURSOWE FINALISTÓW 38. JAZZ JUNIORS
Piec’ Art Acoustic Jazz Club

——————————————————————————————

19:00 JAN LUNDGREN TRIO – „”Flowers Of Sendai”” (SE/HU)
Rotunda Centrum Kultury

Jan Lundgren jest szwedzkim pianistą jazzowym i kompozytorem wychowanym w Ronneby na południu Szwecji. Po długim przygotowaniu klasycznym, u schyłku lat 80-tych – trochę przez przypadek odkrył jazz. Zachwycony szybko przyjął całą jazzową tradycję pianistyczną i posiadł całkowitą znajomość „The Great American Songbook”. Gładko przechodząc przez studia na „Royal College of Music”, szybko zbudował reputację w Szwecji.
Po wydanym w 1994 kapitalnym debiutanckim albumie „Conclusions”, do 2003 roku nagrał 7 bardzo udanych albumów łączących wpływy muzyki folkowej z improwizacjami jazzowymi.
Pianista gościł na wielu renomowanych festiwalach, salach koncertowych i klubach w całej Europie, jak również w Stanach Zjednoczonych, Korei i Japonii. W 2008, wydał dobrze przyjęty album z Paolo Fresu i Richardem Galliano w niemieckiej wytwórni German ACT. „Mare Nostrum” odniosło wielki sukces, szybko uzyskując złoty status i nagrodę German Jazz Award w 2011 roku.
„Pierwsza europejska supergrupa” nie przestaje występować na najbardziej prestiżowych scenach w Europie i poza nią (Salle Gaveau, Paris – Tonhall, Zurich – Victoria Hall, Geneva – S. Caecilia, Rome – North Sea Jazz Festival – Istanbul Jazz Festival ).
Od 2010, Jan Lundgren jest dyrektorem artystycznym Ystad Sweden Jazz Festival. Po 3 edycji, festiwal stał się jedną z najważniejszych jazzowych imprez w Skandynawii.

Czy to w przypadku współczesnej muzyki klasycznej, niewyczerpywalnej północnej tradycji czy pulsujacego jazzowego groove’u, Lundgren odnajduje wyjątkowy sposób przeprowadzenia słuchacza przez drogę odkryć poprzez swoje oryginalne pejzaże dźwiękowe. Łączy delikatne akcenty z błyskotliwym frazowaniem i nadzwyczajną zwięzłością.
Uważa się za improwizatora i kompozytora. Dla niego, „improwizacja jest stylem życia, językiem z miriadą niuansów”.
„Sztuka polega na podążaniu za impulsami, wykorzystywaniu dynamiki, którą wszyscy w sobie mamy. W końcu, chodzi właśnie o to, by odważyć się być sobą.”

——————————————————————————————

20:15 BENNIE MAUPIN QUARTET (USA/PL)
Rotunda Centrum Kultury

Bennie Maupin to muzyk-legenda, uczestnik historycznych sesji Milesa Davisa z przełomu lat 60. i 70., m. in. „Bitches Brew”, a potem przez prawie 10 lat członek zespołu Herbiego Hancocka. Ostatnio amerykański multi-instrumentalista przeżywa swoisty come-back, w którym jego sprzymierzeńcami stali się młodzi polscy muzycy. Bennie Maupin urodził się w 1940 w Detroit. Na saksofonie zaczął grać w szkole średniej, a potem uczęszczał na lekcje do Detroit Institue of Musical Arts. Znalazł się w kręgu takich muzyków jak: Yousef Lateef, Wayne Shorter, Sonny Rollins i John Coltrane. „Ja zadawałem im pytania, oni grali i odpowiadali. Tam uczyłem się akordów, piosenek, bebopu.” – opowiadał w wywiadzie, który dla „Jazz Forum” przeprowadził Marek Tomalik. W 1958 Bennie miał okazję zagrać z samym Coltranem. Pięć lat później przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie nawiązał współpracę z zespołami takich liderów jak: Roy Haynes, Horace Silver i McCoy Tyner. Jego grę na klarnecie basowym w Kwintecie Tynera usłyszał Miles Davis i zaproponował współpracę. Szczęśliwym trafem Maupin znalazł się na sesji „Bitches Brew.” Tajemnicze brzmienie jego basklarnetu współtworzy niesamowitą aurę takich utworów jak „Pharaoah’s Dance” czy „Miles Runs the Voodoo Down.” Bennie uczestniczył także w nagraniach Milesa, które zostały wydane na płytach „Big Fun”, „On the Corner” i „New Directions.” Kolejna jego wielka przygoda to współpraca z Herbiem Hancockiem, który w tym okresie skierował się w stronę muzyki funkowej, zainspirowanej dokonaniami takich artystów jak James Brown i Stevie Wonder. Powstawały wtedy pamiętne nagrania „Mwandishi” i „Headhunters”, który stał się światowym bestsellerem.

——————————————————————————————

22:00 TOM TRIO – “Radical Moves” – premiera (DE/PL)
Piec’ Art Acoustic Jazz Club